Announcement

Collapse
No announcement yet.

Bu sitede resmen Türk düşmanlığı var.

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Bu başlıktaki mesele çok spesifik ve ona göre ele alınması lazım. Başlığın her sayfasında ortada Türkler tarafından abartılan olağan bir durum olduğunu zannedip yüzeysel ve genel yorumlar dökenler var. Zannediyorsunuz ki exchange kısmında Türklerin gariplikleri yüzünden Türkiye'yi engelleyenler sebebiyle konu gündemde ama asıl mesele bu değil. Forumdaki olaylardan bihaber, müdavim Türkler ve yabancılar arasındaki duruma vakıf olmayan kişiler gelip tespit kasmasınlar lütfen. Çok bilmişlikten başka bir şey değil yaptığınız.

Ayrıca şunu da belirtmek isterim: Problemimiz sadece sitede yabancılar tarafından engellenmek olsaydı bile ben olaydan sosyolojik çıkarımlar yapıp onların bizi tanımadığını, bazı Türklerin davranışlarından dolayı yabancıların önyargılarının olağan olduğunu söyleyen, aşağılık kompleksli bir tavır göstermezdim. Her ülkeden her türlü insan var ama blocklanan tek ülke Türkiye.

Originally posted by bluemoonsandath View Post
    Facebook'unu kapatan iki arkadaş mesaj atmış mı diye birkaç dakika bakmak için yaptığım girişleri saymazsak, İnterpals'a uzun süredir girmiyordum. Bugün bir bakayım dedim ve gördüm ki forumun bu kısmında konu hiç değişmemiş. xD
    Daha önceden giri girmiş miydim hatırlamıyorum fakat girmediysem benim de bir katkım olsun.
    Konunun hiç değişmemesinin en önemli nedeni senin de bu postunla dahil olduğun Türk güruh.

Originally posted by bluemoonsandath View Post
    Evet, bize karşı düşmanca tavırları var:
    1) TARİHSEL SOĞUKLUK. (Kabul edelim veya etmeyelim bizim de Avrupa'ya karşı tarihsel soğukluğumuz var. Miktarı kişinin dünya görüşüne göre değişir fakat mutlaka var.)
    2) GÜNCEL SİYASETTEN ETKİLENME. (Pek çok insan için güncel siyasette devletin politikalarının tamamı sokaktaki halkın bütün bireylerinin düşüncesiyle aynıymış gibi görünür. En çok satan gazetelerin ve en çok izlenen kanalların sahipleri nasıl düşünürse, halkın geneli de yabancı bir ülkeye yönelik tutumunu o şekilde değiştirir. Sosyal medya sayfalarındaki ilk yorumlar, dolayısıyla en çok öne çıkan yorumlar, tahmin edersiniz ki bunu destekleyenler arasından seçilir. Böylece haberin bağlantısını tıklamadan bile insanlar yönlendirilmiş olurlar. Bizim hükümetimizin de Avrupalı hükümetlerin de beğendiğim ve beğenmediğim politikaları var, şu an bu konulara girmek, ana konuyu saptırmak olur. Kısmen haklı, kısmen de haksız olmak üzere, Avrupa basınının ülkemize yönelik tutumu çok kötü. Dolayısıyla ne yaparsak yapalım Avrupa'daki gizli ve açık Türk karşıtlıklarını bitiremeyeceğiz, bitirmek mümkün değil. Bitirmek mümkün değilse de azaltılabilir. Azaltmak için ne yapmamız gerek? Kendimizi beğendirmek için bazen şaklabanlığa kadar varan özel çabalar göstermemek şartıyla elimizden geldiği kadar Avrupalıyla doğal tavırlarımızla kanka olup sırası geldiğinde Türkiye'yle ilgili doğru şeyler öğretmemiz gerek. Yapan yüz binlerce insanımız var -ben de dâhil- ve daha fazla insanımızın yapması gerekiyor. Avrupalılar da sizin benim gibi etten kemikten insan ve kimse kimseyi sevmek zorunda değil. Kafasını büyük medya kuruluşlarının aktardığı siyasetle bozmuş olanlara ülkemizi zaten hiçbir şekilde sevdiremezsiniz, boşuna uğraşmayın. Ne kendimizi onlardan üstün tutmak ne de onları kendimizden üstün tutmak doğru. Ayrıca, edindiği birçok kötü gözleme rağmen Türkiye'ye karşı nispeten nötr olan bir yığın insan var.)
    3) ABAZANLIK. (Açıklamaya gerek bile yok. Meselenin ne boyutlarda olduğunu benden daha iyi biliyorsunuzdur.)
    4) DİL SORUNU. (Avrupalıların yalnızca tarihî, siyasî ve abazan nedenlerle bize düşman olduğunu veya mesafeli olduğunu sanıyoruz fakat yanlış!!! Hem de çok yanlış. Bizim İngilizceyi doğru düzgün bilmememizden, -Latinler ve Slavlar başta olmak üzere- onların da doğru düzgün bilmemesinden dolayı rahat rahat muhabbet edip kanka olmak zor. Varsayalım ki bizden birinin öğrendiği dil İngilizce değil de, Rusça. E doğal olarak yabancı dillerde ilk başlarda tarzanca konuşulur, sonra sonra doğrusu öğrenilir. Rusça olarak söyleyemediğin bir şeyle aslında ne kastettiğini anlatabileceğin başka ortak dil yoksa muhabbet bozuluyor. Dolayısıyla da bilgi aktarımı yavaş ilerliyor ve karşıdaki insanla doğal olarak soğunuyor. Biz de bazen bu tür olayları düşmanlık sayıyoruz.)
    5) DUYARSIZLIK. (Her ne kadar yeni yeni ciddiye alır olsak da yirmi yıldır yeterince umursamadığımızdan dolayı ülkemize yönelik merak uyandırıcı tanıtımlarımız etkisiz kaldı. O yüzden, ortalama bir Avrupalı ya kendi kıtasına ya ABD'ye ya da Uzak Doğu'ya hayrandır. Türkiye'yi oralar kadar ilgi çekici bulmaz. Dolayısıyla dilimizden, geleneklerimizden, müziklerimizden, tiyatrolarımızdan, sinemamızdan, dizilerimizden, resmimizden, bilim adamlarımızdan, çok tanınmış birkaçı dışında doğal güzelliklerimizden kulak dolgunluğu kadar bile olsa haberi yoktur. Bizim çoğumuzun da kalıplaşmış bir tutam bilgi dışında Avrupa'daki milletlerin dilleriyle, gelenekleriyle, müzikleriyle, tiyatrolarıyla, sinemalarıyla, dizileriyle, bilim adamlarıyla tanışıklığımız yoktur. Dolayısıyla konuşulacak konu bulmak büyük bir zorluk. Açılan konular da doğal bir şekilde ilerlemiyor. Dolayısıyla ne biz onun ülkesinden gerçekçi bir şey öğrenebiliyoruz ne de o bizim ülkemizden gerçekçi bir şey öğrenebiliyoruz. Sonuç? Türkiye'yi gene tanıyamıyorlar.)
    Şu klişeleri bir kişi daha yazmış oldu. Yabancılar içindeki malum tayfanın News, Events & Politics başta olmak üzere boardlarda sergiledikleri davranışları bunlardan kaynaklı olamaz. Türklere karşı yapılan düşmanlığın sistematik tarafını bilmediğiniz için bu tespitlere bağlıyorsunuz. Batılıların düzenli olarak Türkleri ve Türkiyeyi karalayan tamamen yalan ve çarpıtılmış argümanlarla doldurdukları başlıklar var. Batılıların içerisinde forumda azınlık diyemeyeceğimiz bir kitle senin bu saydığın nedenlerin hepsinden bağımsız olarak trollük yapıyor.

Son zamanlarda açılan manipülasyon amaçlı topicler:
    http://forum.interpals.net/forum/int...-invades-syria
    http://forum.interpals.net/forum/int...-of-the-death
    http://forum.interpals.net/forum/int...ophobia-abroad
    http://forum.interpals.net/forum/int...urkish-economy

Comment

• Kardeşim kendini bilmez dengesizler var. Fakat herkes öyle davranmıyor emin ol ki. Asya ülkesinde ki insanlar dost olarak görüyor seni gerçekten. Avrupa ülkelerinde bazı kesimler kendini birşey sanmakta haklısın. Afrika bölgesinde 10 kadına mesaj at 8 emin ol arkadaş olarak konuşmak istiyorlardır. Bence sen farklı kıtalara yönel eğer avrupaya dönük mesaj attıysan.

Comment

Working...
      X