Announcement

Collapse
No announcement yet.

İngiliz turistin kusursuz planı (hırsızlığı) güvenlik kamerasına takıldı

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • İngiliz turistin kusursuz planı (hırsızlığı) güvenlik kamerasına takıldı  Antalya’da konakladığı beş yıldızlı otel odasından, parası ve pasaportunun çalındığını iddia eden İngiliz turistin planını güvenlik görevlileri ortaya çıkardı. Turistin, Türkiye’de diş tedavisi yaptırdığı ve ihtiyacı olan parayı temin edebilmek için otelden eşyalarının çalındığını söylediği öğrenildi. Turistin pasaportunu otel bahçesine atması ve ayağıyla itmesi güvenlik kameralarına yansıdı.
  Edinilen bilgiye göre olay dün sabah saat 09.15 sırasında Kontaaltı ilçesindeki 5 yıldızlı Crowne Plaza Hotel'de meydana geldi. İngiliz turist 28 yaşındaki Craig Mcgrogy, bir hafta önce tek başına otele yerleşti. Dün sabah saatlerinde odasından sırtında çantası ile çıkan Mcgrogy, elindeki pasaportunu otelin çıkış kapısının sağındaki duvar dibine bıraktı. Bir süre burada bekleyen Mcgrogy, pasaportun hemen bulunmaması için ayağıyla da ileri itti. İlk planını başarıyla gerçekleştiren Mcgrogy, bıraktığı pasaportun otel görevlilerinden birinin alması için yakın bir noktada beklemeye başladı. Pasaportun güvenlik görevlilerinin eline geçmesiyle odasına geçerek planını tutmasını beklemeye başladı. Resepsiyondan beklediği telefonun gelmesiyle Mcgrogy, pasaportunun yanında kasadaki 4 bin 500 paundunun (26 bin lira) çalındığını da söyledi. Güvenlik kameralarını hesaba katmayan Mcgrogy, planının boşa çıkmasıyla büyük şok yaşadı.Otelden sigorta parası almayı hesap eden Mcgrogy, planının suya düşmesiyle bu kez otel hakkında dava açtı.  "Turistin planı boşa çıktı"

  Otelin güvenlik müdürü Abdullah Düzgün, bugüne kadar yaşadıkları en ilginç olayın turistin bu hırsızlık oyunu olduğunu dile getirdi.

  Güvenlik görevlisinin otel bahçesinde bulduğu pasaportu resepsiyona teslim etmesiyle olayın başladığını aktaran Düzgün," Resepsiyondan müşteriye pasaportunun lobide olduğunu ve gelip alması söylendi. Misafir, pasaportunun kayıp olduğunu ve kasadaki 4 bin 500 pound parasının kaybolduğunu söylüyor. Bu açıklama üzerine otel yönetimi ve güvenlik arkadaşlarla birlikte oda içinde bir inceleme yaptık, misafirin bilgilerini aldık.Misafir kendini haklı çıkartacak şekilde bilgiler verdi."dedi.


  4 bin 500 poundun yüksek bir mebla olduğu ve hırsızlık olabileceği şüphesiyle polise haber verdiklerini dile getiren Abdullah Düzgün, " Güvenlik kameralarından pasaportun nerede bulunduğuna dair geriye dönük inceme yaptık. Pasaportu misafirin otel çıkışının sağ tarafındaki duvar dibine atıp, böyle bir ortam hazırladığının tespitini yaptık. Hırsızlık süsü vererek, sigortadan para alacağını itiraf etti.Polisler geldiği zamanda pasaportu ve parasının alındığını söyledi.Polis, misafire kamera kayıtlarından pasaportu kendisinin attığının görüldüğünü söylemesi üzerine turist geri adım addı ve parasının kalmaması nedeniyle sigortada para almak için böyle bir yola başvurduğunu söyledi. Parayı alabilirse diş tedavisinde kullanacağını anlattı. Biz yinede oteli küçük düşürmesinden dolayı polis merkezine şikayette bulunduk, kendisinin de otelden çıkışını verdik."ifadelerine yer verdi.


  "Markamızı zedelemek istediler"

  Planlı bir hırsızlık olayının ilk defa başlarına geldiğini kaydeden Düzgün, hukuki boyutta konunun takipçisi olacaklarını kaydetti.

  Otel Genel Müdürü Fatih Caner ise, turizm sektöründe bu tür ve benzeri olayları çok sık yaşadıklarını belirterek, art niyetli misafirlerin planlarının boşa çıkarıldığını bildirdi.


  Ellerinden geldikleri kadar yerli ve yabancı misafirlerine en kaliteli ve güvenilir hizmeti verdiklerinin altını çizen Caner, Crowne Plaza olarak büyük bir camia olduklarını, markalarının zedelenmemesi için büyük hassasiyet gösterdiklerini belirtti. Craig Mcgrogy ise emniyetteki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

  "Güvenlik kameraları görüntüledi"

  Öte yandan otelin güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde, misafirin otelden dışarı çıkması, pasaportunu yere atması ve ayağıyla itmesi, uzun süre orada beklemesi yansıdı. Pasaportu bir otel çalışanının bulup güvenlik görevlisine teslim etmesinde kameralarca kaydedildi.


  https://www.sabah.com.tr/webtv/haber...rasina-takildi

  Yaz sezonu geldi artik, herkes bir sekilde guney sahillerine otellere iner..

  Bir sure turizm sektorunde calistigim zamanlarda bu haberdeki gibi olaylara cok sahit oldum, ozellikle ingiliz, alman, fransiz ve ispanyol turistler pinti olur. 1 kisi tam pansiyon otel odasini 1 sene oncesinden ayarlarlar ucuza getirmek icin, ortalama 1000-1200 tl'ye patlar, bazen ucak biletleri bile buna dahildir. 1 pound 6.2 tl, 1 euro 5.4 tl, 1 dolar 4.4 tl olmasina ragmen ceplerinden para cikmamasi icin club'larda barlarda icmezler, tam pansiyon otellerde alkolu alip sarhos olup oyle gece kluplerine giderler. O derece cimri ve pintidirler, otel odalarindaki kumandalarin pillerini caldiklari dahi gorulmustur bu da onlardan biri, sigortadan para almak icin ya da tatili bedavaya getirmek icin boyle cakalliklara basvurabilirler, ayni zamanda otel havuzlarinda guneslenirken cantalara filan da dikkat etmek lazim.

  Sezonluk pamuk iscisi gorunumlu apaci'lerin ingiliz versiyonudur bu cingene tipli ingilizler ispanyollar, hirsizliga daha meyillidirler... Yurtdisinda bircok ulkede kaldim, en ucuz turistik ulkelerde en kaliteli otellerin oda fiyatlari gecelik max 40 dolar olmasina ragmen bu cingene ingilizler genelde kisi basi gecelik 5 dolarlik hostellerde 8-10 kisi ayni odada kalirlar, neredeyse bedavaya getirmeye calistiklari gibi hostellerde de cantayi cebe indirme niyeti guderler. Dikkat etmek lazim.. iyi bayramlar...

 • #2
  Hırsızlık genlerinde var. Zannedersem kolonizm devirlerinde, başka milletlerin zanginliklerine çökmek, genlerindeki bu özelliğin onlara bahşettiği bir hediye idi.

  Kanuni soygundada bu anglo-saxonların üstüne bir millet tanımam. Neden kanuni soygun diyorum, bir çok örnekleri var. Yıllar önce İngilterede McDonald's ta kadının biri bir bardak kahve ısmarlıyor. Kahveyi içerkende boğazını yakıyor ve firma aleyhine maddi dava açıyor. Geçmiş gün tam hatırlamıyorum ama müthiş bir para kazanmıştı. E kahve bu, tabiiki sıcak olacak, kahveyi eline alan herkes sıcak olduğunu bilir ama bunlar kanunların bireylere verdiği hakları öyle bir ustalıkla istismar ederlerki, bu Batıda iyi bir kazanç kapısı olmuştur.

  Aslında bütün bu kıçıkırık ingilizlerin - ve diğerlerinin - güzel ülkeme doluşmaları, hala daha markalaşmayı becerememizden birazda. Bir Bodrum, Antalya veya Marmarisi bir Cannes veya Monaco ayarında, en azından görüntü olarak, bir yere dönüştüremiyorsak, oradaki otellerimizi doldurmak için elin zibidisine daha çok muhtaç olacağız.

  Comment

  Working...
  X